NOUTĂȚI

Maia Sandu a semnat decretul. Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Bălan, rămâne fără cetățenia Republicii Moldova

Compus de Redacția STAR

Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Bălan, rămâne fără cetățenia Republicii Moldova. Președinta Maia Sandu a semnat decretul pe 23 iunie.

Decizia vine la aproape două luni după ce Alexandru Bălan a fost eliberat în cadrul unui schimb de deținuți. Pe 28 aprilie 2026, acesta a fost grațiat prin decret prezidențial și transferat autorităților din Belarus, în schimbul eliberării a doi angajați ai Serviciului de Informații și Securitate, reținuți anterior în Federația Rusă.

Alexandru Bălan a ocupat funcția de director adjunct al SIS și a activat ani la rând în structurile de securitate ale statului. În ultimii ani, numele său a fost vizat în mai multe dosare răsunătoare.

În Republica Moldova, acesta a fost condamnat la un an și șase luni de închisoare pentru tentativă de divulgare a secretului de stat. Totodată, în România este cercetat într-un dosar de trădare, fiind acuzat că ar fi transmis informații unor reprezentanți ai serviciilor speciale din Belarus

Despre autor

Redacția STAR