NOUTĂȚI

Judocanii Denis Vieru și Adil Osmanov au obținut medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris

Compus de Redacția STAR

Republica Moldova a obținut două medalii de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris. Judocanul Adil Osmanov a cucerit, luni, 29 iulie medalia de bronz pentru țara noastră. Acesta l-a învins pe italianul Manuel Lombardo, în finala mică la categoria de greutate de până la 73 de kilograme și a ajuns pe poziția a 13-a în clasamentul mondial.

O altă medalie de bronz a fost câștigată duminică, 28 iulie, de judocanul Denis Vieru în vârstă de 28 de ani. Acesta a obținut bronzul în finala mică la categoria de greutate de 66 de kilograme, după ce l-a învins pe francezul Walide Khyar.

Denis Vieru este primul judocan moldovean care a reușit să cucerească o medalie la o ediție a Jocurilor Olimpice.

,,Emoțiile sunt la un nivel înalt sunt bucuros și mândru de mine, pentru țara mea, pentru oamenii care sunt alături, care m-au susținut mereu și mi-au dat un imbold să tind la mai mult și la mai mare”.

Campionul moldovean a anunțat că o parte din suma de două mil de lei pe care o va primi din bugetul țării pentru medalia obținută o va dona.

,,O să mă gândesc în privința la bonusuri, dar cum o făceam, o fac și sper că o voi face în viitor o să donez o parte din acești bani. Deja când și cui o să-mi spună suflețelul și o să bucur și alți oamenii din acest premiu plăcut”.

Antrenorul lui Denis Vieru, Valeriu Duminică susține că a fost o luptă destul de dificilă.

,,Cred că cea mai grea luptă psihologică a fost cu francezul. Ne-am luptat nu numai cu francezul, dar cu un întreg public”.

Moldova este reprezentată la Jocurile Olimpice de la Paris din 26 de sportivi, care vor concura la 10 probe. Potrivit unei decizii a Guvernului, sportivii care vor obține medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris vor primi câte 3 milioane de lei, iar cei care se vor clasa pe locul II și III vor primi câte 2,6 și, respectiv, 2 milioane de lei. Pentru rezultatele obținute vor fi răsplătiți și antrenorii, premiul acordat acestora va fi egal cu cel oferit sportivului.