NOUTĂȚI

Meteorologii au prelungit codul galben de caniculă. Recomandările specialiștilor

Compus de Redacția STAR

Meteorologii au prelungit codul galben de caniculă. Astfel că, pe 23 iunie, temperaturile maxime ale aerului vor atinge valori de +33..+35°C în zona de sud a Republicii Moldova. Alerta a fost emisă de specialiștii Autorității de Meteorologie și Monitoring de Mediu.

În acest context, pecialiștii recomandă evitarea expunerii prelungite la soare în orele amiezii, consumul suficient de apă, purtarea hainelor lejere și de culori deschise, precum și limitarea activităților fizice intense în aer liber.

Despre autor

Redacția STAR